Що зробити з PIT-11

Кожна людина, що працює в Польщі має виповнити податковий звіт за попередній рік. Цей обов’язок не є залежний від типу договору про працю, а в Польщі є їх три: договір про працю (umowa o pracę), робота за контрактом (umowa o dzieło), договір розпорядження (umowa zlecenie).

Який PIT треба виповнити?

Люди, що працюють (не мають своєї фірми) повинні виповнити декларацію PIT-37. Для її виповнення треба буде скористатися з декларації PIT-11 (з кожного місця праці в минулому році). Цю декларацію можна стягнути з офіційної сторінки Міністерстві Фінансів. Файл слід відкривати за допомогою Adobe Reader, оскільки інші програми до PDF не завжди вміють його відкрити.

Декларацію виповнюємо за минулий календарний рік, після чого підписуємо та висилаємо до відповідної податкової служби. Відповідну для себе службу можна знайти користаючись зі сторінки komornik.it. Можна там вписати поштовий індекс або адрес, щоб отримати інформацію про відповідну службу. Вислати виповнену декларацію маємо до кінця квітня даного року.

Досить зручним методом виповнення декларації PIT-37 є програма e-Deklaracje, але щоб її електронно підписати треба подати суму доходу з попередньої декларації. Якщо ви виповнюєте PIT перший раз – у Вас не буде цих даних.

Інструкція заповнення декларації PIT-37

Дана інструкція пояснює, як виповнити декларацію, якщо розраховуємося самі. Право в Польщі дозволяє також розраховуватися з подружжям, що є трішки складніше. Розраховуватись з податком разом має сенс тоді, коли заробітня платa в членів родини дуже різниться між собою (на приклад одна людина не працює). Приймаємо також, що виповнює декларацію Польський податковий резидент – людина, що хоче працювати і платити податок в Польщі.

В декларації PIT-37, якщо в якусь клітинку не маємо що вписати – залишаємо пустим – не треба його перекреслювати або вписувати 0.

В перше поле (1) треба вписати наш унікальний номер. Буде це номер NIP або PESEL. Стараємося використовувати PESEL в такому випадку. Вписуємо NIP тільки якщо в нас немає що номеру PESEL.

Зазначаємо поле 6, оскільки розраховуємося тільки за себе (без подружжя). В поле 9 вписуємо відповідній орган податкової інспекції (urzędu skarbowego), що його знайшли раніше.

Якщо це наша перша декларація за даний рік (не робимо коректи) – в полю 10 закреслюємо бокс 1. Поля 11-33 є щоб вписати повну адресу нашого місця проживання на території Польщі. Тут від нас також хочуть таких даних як Województwo, Powiat, Gmina. Знайти їх можемо за допомогою сторінки Пошти.

На приклад вписуючи адрес Pruszków і вулицю Al. Wojska Polskiego, отримуємо :

  • Województwo: mazowieckie
  • Powiat: pruszkowski
  • Gmina: Pruszków (навіть невеликі міста звичайно мають свою гміну).

Специфічний статус в Польщі має Варшава :

  • Województwo mazowieckie
  • Powiat: m.st. Warszawa
  • Gmina: m.st. Warszawa

Далі в полях 37-41 вписуємо дані з договору про працю в одного або декількох працедавців. Працю на umowę zlecenie або umowę o dzieło будемо записувати далі. Ці дані знаходяться в PIT-11, що ми отримали від нашого роботодавця.  Якщо чомусь нам не прислали цей документ до кінця лютого (такий є обов’язок для працедавця) – требе йому про це пригадати. Якщо чомусь не отримаєте PIT-11 треба подати таку інформацію до податкової служби, оскільки це не звільнює  Вас від обов’язку виповнення PIT-37, а дані, що там будуть можуть бути не правильні.

Якщо ми працюємо на umowę zlecenie або umowę o dzieło – записуємо дані в графах  47-51.

Якщо не маємо доходу з пенсіонного фонду або з авторських прав – поля 44-46 та 52-58 не заповнюємо. Підраховуємо суми стовпчиків та вписуємо в полях 64-67.

Далі вписуємо відрахування від доходу. З PIT-11 переписуємо то, що платив працедавець (на приклад składki na ubezpieczenie społeczne – ZUS) та інше – якщо маємо до них права. Щоб перевірити, до чого маємо право – можемо скористатися з безкоштовного телефону Krajowej Informacji Podatkowej (KIP), що є офіційною службою при Міністерстві Фінансів. Дзвонити можна на номери:

  • зі стаціонарного телефону 801 055 055,
  • з мобільного телефону (22) 330 0330

Більше інформації про Krajową Informację Podatkową можна знайти на сторінці Міністерства Фінансів. Телефон діє в годинах 7.00 – 18.00 в робочі дні.

В полях 112-115 вписуємо податок.

В полях 116-125 можна вписати відрахування від податку, якщо в нас є до цього право. Слід зауважити, що в цьому місці пишемо при відрахування від ПОДАТКУ а не доходу, як це було раніше.

В полю 126 вираховуємо податок, а в 127 вписуємо суму заплаченого податку, що був вирахуваний з нашої зарплатні (він має бути в PIT-11). Різниця цих двох чисел буде показувати, чи ми маємо доплатити податок, а може отримати зврот, якщо переплатили. Інформації ці знаходяться в полях 128 (треба доплатити) або 129 (ми переплатили податок).

Поле 136 буде важливе, якщо отримуємо доходи з акцій та інших цінних паперів. Більшості людей це не буде стосуватися, але якщо у Вашому випадку є такий дохід – слід задзвонити до KIP.

Поля 137-141 дозволяють вписати доброчинну організацію, що має отримати 1% вашого податку. Якщо Ви не визначите таку організацію – ці кошти підуть в держбюджет. Список благодійних організацій можна знайти тут. Слід вибрати організацію для себе, оскільки це є для них реальна допомога, що нас нічого не коштуватиме.

Якщо наша декларація більш широка і користаємося з додатків (на приклав відраховуємо собі щось від податку, або доходу) то треба виповнити поля 142-148.

На сам кінець слід підписати декларацію в полі 149, підпис має бути “зчитувальний” (czytelny podpis). Про підписи ми вже писали раніше.

Що далі?

Таким чином ми заповнили податкову декларацію – не було аж так страшно, правда? Заповнену декларацію треба вислати до Податкової Інспекції відповідної до нашого місця прописки в Польщі.  Якщо висилати – краще за все – заказним листом (list polecony), слід тоді затримати з собою підтвердження вислання. Другим варіантом є піти до податкової і самому віддати декларацію. Слід тоді з собою мати копію, щоб Вам поставили на неї печатку з датою, що ви декларацію віддали. Якщо робите це через Інтернет – маєте отримати підтвердження отримання – Urzędowe Potwierdznie Dostarczenie (UPD).

Після цього тільки доплатити податок, якщо вам так вийшло, або чекати на отримання грошей з податкової і спокійно працювати до наступного березня/квітня.

 

One comment Add yours

Залишити відповідь